Kelionės į Kiniją
KINIJA–INFORMACIJA APIE ŠALĮ (KINIJA)

 

 

Plotas. 9 598 086 km².


Sostinė. Pekinas (apie 17,4 mln. gyv.) (2007m. duomenimis).


Šalies valdymas. Pilnas Kinijos pavadinimas – Kinijos Liaudies Respublika (KLR). Kinijos komunistų partija vienvaldiškai vadovauja KLR nuo šios įkūrimo 1949 m. Jau seniai tęsiasi ginčai dėl Taivanio politinio statuso. Guomintango politinė partija – Kinijos komunistų partijos priešai, pralaimėję Kinijos pilietiniame kare, pasitraukė į Taivanį. Taivane valdantis Guomindanas nepripažino pralaimėjimo pilietiniame kare ir savo valdomą teritoriją vadina Kinijos Respublika, skirtingai nuo Kinijos Liaudies Respublikos. „Žemynine Kinija“ paprastai vadinama Kinijos Liaudies Respublika be dviejų specialiųjų administracinių regionų – Honkongo ir Makao. Paskutiniais dešimtmečiais nėra tikslu Kiniją vadinti autoritariškai valdoma šalimi. Nors spaudos, susirinkimų bei tikėjimo laisvės  ribojamos, tačiau lyginant su uždara santvarka, kokia Kinijoje galiojo iki 1970 m., politinis klimatas šalyje stipriai atšilęs.

 

Geografija. Kinija – antroji pagal dydį Azijos šalis. Pasaulyje jos vieta pagal dydį trečioji arba ketvirtoji – priklauso nuo to, kaip skaičiuojamas jos ir varžovės, JAV, plotas. Kinija ribojasi su 14 valstybių (iš eilės pagal laikrodžio rodyklę pradedant nuo pietinės sienos): Vietnamu, Laosu, Mianmaru (Birma), Indija, Butanu, Nepalu, Pakistanu, Afganistanu, Tadžikistanu, Kirgistanu, Kazachstanu, Rusija, Mongolija ir Šiaurės Korėja. Teritoriniai vandenys Kinijos Liaudies Respubliką skiria nuo Kinijos Respublikos. Kinijos kraštovaizdis labai įvairus. Rytuose, Geltonosios ir Rytų Kinijos jūros pakrantėse tęsiasi tankiai apgyventos lygumos, šiaurėje plyti pievos, o pietuose stūkso kalvos ir neaukšti kalnai. Didžiausios Kinijos upės – Geltonoji upė ir Jangdzė. Per Kiniją taip pat teka Ksi, Mekongas, Bramaputra, Amūras. Kinijos vakaruose dangų remia Himalajai, kuriuose yra aukščiausia pasaulio viršukalnė – Everestas (8 848 m.). Everestas yra Kinijos (Tibeto) ir Nepalo pasienyje. Aktuali Kinijai problema – dykumų, ypač Gobio dykumos, plitimas. Nors apsaugai pasodintos medžių eilės kiek paretino smėlio audras, tačiau šiaurinę Kiniją kiekvieną pavasarį vargina ši bėda, kuri plinta ir į kitas Rytų Azijos teritorijas.

 

 

Elektra. Elektros įtampa yra 220V (50 Hz). Daugumoje viešbučių elektros rozetės pritaikytos europietiškiems kištukams. Rekomenduojame turėti adapterį. Elektros kištuko forma: 
 

Laikas. Laiko skirtumas palyginus su Lietuva: GMT +6 valandos.
 

Telefonas, internetas. Mobilus ryšys veikia visoje Kinijoje, išskyrus kaimo vietoves, kuriose gali būti ryšio sutrikimai. Skambinant į užsienį taikomas minimalus trijų minučių mokestis. Tarptautinis kodas skambinant į Kiniją – 86. Skambinant į Lietuvą, reikia rinkti: 00 + 370 + miesto kodas + abonento telefono numeris. Interneto ryšiu galima naudotis interneto kavinėse, kurias galima rasti didesniuose miestuose, pagrindiniuose kurortuose, kai kuriuose viešbučiuose. Įprastai už interneto ryšį reikia mokėti.

 

 


 

Pinigai. Kinijos piniginis vienetas – Kinijos žeminbi juanis (CNY). Pinigus pasikeisti galima bankuose, daugelyje viešbučių. Geriau nekeisti pinigų pas privačius asmenis, net jei kursas labai palankus – rizikuojate gauti padirbtų pinigų. Norėdami pasikeisti pinigus, turėkite su savimi pasą. Bankomatus nesunkiai rasite didesniuose miestuose. Įsitikinkite ar bankomatas prijungtas prie tarptautinio tinklo (Plus, Cirrus). Išsaugokite pinigų keitimo ir bankomatų čekius – jų gali prireikti norint atsikeisti vietos valiutą. Lengvai pasikeisite tiek JAV dolerius, tiek eurus. Kreditinėmis kortelėmis įprastai galima atsiskaityti tik didelėse parduotuvėse, aukštos klasės restoranuose, bet net ir ten gali nepriimti Lietuvoje populiarių kreditinių/debetinių kortelių (Visa, Master Card...).
 

Arbatpinigiai. Rekomenduojama palikti arbatpinigių vairuotojams ~ 5 - 7 USD/dienai, vietiniams gidams ~ 5 - 10 USD/dienai, kambarinėms ~ 1 USD/dienai, viešbučio nešikams ~ 1 USD/už lagaminą).

 

 

 


Saugumas. Kelionėje reikėtų nepamiršti įprastų atsargumo priemonių (būkite atsargūs tamsiu paros metu, nevykite į nežinomas vietas su nepažįstamais asmenimis, žmonių susibūrimo vietose saugokite savo daiktus nuo kišenvagių ir kt.). Kelionėje turėkite svarbiausių dokumentų, tokių kaip pasai, medicininių išlaidų draudimas kopijas ir laikykite jas atskirai nuo orginalų. Keliaudami nepalikite savo daiktų be priežiūros, nepamirškite užrakinti savo viešbučio kambario durų, vertingus daiktus laikykite viešbučio seife.


Sveikata. Būtinai prieš kelionę įsigykite medicininių išlaidų draudimą! Negerkite vandens iš čiaupo, nepirkite maisto iš gatvės prekeivių. Patariame pasikonsultuoti su gydytoju dėl papildomų profilaktikos priemonių, padedančių užsienio šalyse išvengti virškinamojo trakto negalavimų, susijusių su neįprastu maistu, kitokiais mitybos įpročiais.

 

 


Klimatas. Didžiulėje Kinijos teritorijoje klimatas labai įvairus. Šalis yra trijose klimato juostose: tropinis (pietinė pakrantė), subtropinis (vakarinė, centrinė ir rytinė šalies dalys), vidutinis (šiaurinė ir šiaurės rytų dalis). Pietrytinėje ir rytinėje dalyse vyrauja tipiškas musoninis klimatas, kuris susijęs su sezoniniais vėjo krypčių pokyčiais. Žiemą daugelyje vietovių atšąla, klimatas būna sausesnis, vasarą -  karšta ir lietinga. Kritulių kiekis didėja keliaujant iš šalies pietryčių į šiaurės vakarus.


Vidutinė temperatūra Pekine (◦C):

 

Sau

Vas

Kov

Bal

Geg

Bir

Lie

Rugpj

Rugs

Spa

Lap

Gruo

Max

+1

+4

+11

+21

+27

+31

+31

+30

+26

+20

+9

+3

Min

-10

-8

-1

+7

+13

+18

+18

+20

+14

+6

-2

-8

 

Vidutinė temperatūra Šanchajuje (◦C):

 

Sau

Vas

Kov

Bal

Geg

Bir

Lie

Rugpj

Rugs

Spa

Lap

Gruo

Max

+8

+8

+13

+19

+25

+28

+32

+32

+28

+23

+17

+12

Min

+1

+1

+4

+10

+15

+19

+23

+23

+19

+14

+7

+2


 

Gyventojai. Apie 1 mlrd. 614 mln. (2006 m. duomenimis). Tai pasaulyje daugiausia gyventojų turinti valstybė. Kinijoje oficialiai skiriamos 56 etninės grupės. Didžiausioji – kinai-chanai (apie 92 %). Didelės tautinės mažumos – zhuang (apie 16 mln.), manchu (apie 10 mln.), hui (apie 9 mln.), miao (apie 8 mln.), uyghur (apie 7 mln.), Yi (apie 7 mln.), Tujia (5,75 mln.), mongolai (apie 5 mln.), tibetiečiai (apie 5 mln.), buyei (apie 3 mln.), korėjiečiai (apie 2 mln.).

 

 


Kalba. Oficiali kalba – mandarinų (kinų). Nuo 1950-ųjų tai vienintelė kalba, kuria mokomi vaikai Kinijos Liaudies Respublikos mokymo įstaigose. Daugelis šalies gyventojų ja kalba, tačiau tarimas įvairiuose šalies regionuose skiriasi (rašyba vienoda). Kai kuriose šalies dalyse, ypač pietryčiuose ir pietuose, paplitę ir saviti dialektai, kurie, nors ir laikomi tos pačios kinų kalbos dialektais, labai skiriasi vienas nuo kito. Daugiausia žmonių kalba kantonų, vu, minan dielektais. Populiariausia užsienio kalba – anglų.


Religija. Daugiausia kinų išpažįsta budizmą ir/arba taoizmą. Daugelis save formaliai priskiriančių budistams nesilaiko visų religinių tradicijų. Aktyviai propaguojančių budizmą tėra apie 8 % (apie 100 mln.). Oficialiais vyriausybės skelbiamais duomenimis krikščionių šalyje yra apie 16 mln., o nepriklausomų tyrimų tarnybų duomenimis 3 - 4 % (40 – 50 mln.). Musulmonų šalyje apie 1,5 % (20 mln.).

 

 


Skiepai. Atvykstant iš Europos Sąjungos, privalomų skiepų tam, kad būtų leista įvažiuoti į Kiniją, nėra. Dėl papildomos informacijos ir rekomenduojamų skiepų kreipkitės į savo gydytoją arba skambinkite į „Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrą“ telefonu (8-5) 2159273. Daugiau informacijos: www.saugikelione.lt 
 

Sienos kirtimas. Kertant Kinijos sieną.
Atvykstant į Kiniją būtina turėti pasą, galiojantį ne mažiau nei 6 mėnesius po planuojamo Jūsų išvykimo iš šalies. Lietuvos Respublikos piliečiams, vykstantiems į Kinijos Liaudies Respubliką reikalinga viza.
Be muito mokesčio asmuo gali įvežti į Kiniją 400 cigarečių, du alkoholinio gėrimo butelius (ne didesnius nei po 750 ml), kvepalus asmeniniam naudojimui.
Draudžiama įsivežti literatūrą, kuri laikoma pažeidžiančia viešąją tvarką ir moralę Kinijoje, radijo imtuvus, panaudotas, bet neišryškintas fotojuosteles, vaisius, kai kurias daržoves. Be kompetetingų institucijų leidimo per sieną negalima gabenti ginklų ir amunicijos (juos būtina deklaruoti). Kinijos Liaudies Respublika yra CITES (Vašingtono) konvencijos narė (daugiau informacijos www.cites.org). Būtina deklaruoti per sieną gabenamus antikvarinius daiktus. Išvežant iš šalies antikvarinius daiktus būtinas kompetetingų institucijų leidimas.
Jei abejojate dėl kokių nors vežamų daiktų, pasiteiraukite dėl jų muitinės pereigūnų prieš praeidami kontrolės postą.

 

 


Kertant Europos Sąjungos išorinę sieną.

Vykstant į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių, neapmokestinami tokie asmeniniam naudojimui skirtų prekių kiekiai (vienam pilnamečiam asmeniui):
200 cigarečių ar 100 cigarilių ar 50 cigarų ar 250g tabako;  1L stipresnio nei 22% alkoholinio gėrimo ar 2L spirituoto ar šampanizuoto vyno ar 2L neputojančio vyno; 50g kvepalų, 250ml tualetinio vandens; kitos prekės, kurių vertė neviršija 175 eurų.
Draudžiama įvežti mėsą, pieną bei jų produktus, augalus ar jų dalis, saugomas pagal Vašingtono konvenciją (daugiau informacijos –
http://ec.europa.eu/environment/cites/home_en.htm); vežant naminius gyvūnus, būtina laikytis nustatytų reikalavimų.
Narkotikų, vaistų, ginklų, sprogmenų ir pornografinių leidinių gabenimas draudžiamas arba ribojamas pagal ES valstybių narių nacionalinės teisės reikalavimus. Vežant per ES išorinę sieną 10 000 ar didesnę sumą eurų arba ekvivalentą kita valiuta ar vertybiniais popieriais, lėšas būtina deklaruoti.
Daugiau informacijos apie reikalavimus kertant Europos Sąjungos išorinę sieną:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/travellers/ enter_eu/index_en.htm